We wczorajszym panelu zatytułowanym „Kaukaz Południowy: jak zbudować efektywną politykę regionalną” wziął udział poseł PiS do PE Tomasz Poręba, stały sprawozdawca PE nt. Armenii. W spotkaniu wzieli rowniez udzial: Wahan Owanesjan – Przewodniczący partii Armeńska Frakcja Rewolucyjna, Zgromadzenie Narodowe Armenii; Dawid Darciaszwili – Przewodniczący Komisji ds. Integracji Europejskiej, Parlament Gruzji, Gruzja; Władimir Kolesnikow – Wiceprzewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa, Duma Państwowa; Peter Semneby – Specjalny Przedstawiciel UE ds. Kaukazu Południowego, Rada Unii Europejskiej, Belgia; Mostafa Kawakebijan – Poseł, Parlament Islamskiej Republiki Iranu; Asim Mollazade – Przewodniczący Partii Reform Demokratycznych, Parlament Republiki Azerbejdżanu.
Glownymi tematami debaty było: Jak kraje Kaukazu Południowego mogą wykorzystać swoje położenie geograficzne i sąsiedztwo UE, Rosji, Turcji i Iranu dla swoich celów politycznych i gospodarczych? Czy przemyślana polityka regionalna może przynieść regionowi wymierne korzyści polityczne i gospodarcze? Jak ułożyć stosunki między państwami Kaukazu Południowego, aby zapewnić optymalny rozwój gospodarczy regionu, zachowując polityczne status quo każdego z państw? Czy utworzenie Konfederacji Państw Kaukazu Południowego pomogłoby w rozwiązaniu konfliktów w tym regionie?
Tomasz Poręba zwrócił uwagę na słabnącą rolę Unii Europejskij na Południowym Kaukazie. Jako przykłady wymienił m.in.: brak determinacji w przygotowaniu gazociagu Nabucco; brak determinacji i woli politycznej w implementacji założeń Partnerstwa Wschodniego (problem niewielkiego wsparcia finansowego); Milczenie Unii Europejskiej w kontekście braku wywiązywania się Rosji z 6 punktowergo porozumienia pokojowego wynegocjowanego przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, w tym dalsze stacjonowanie rosyjskich odziałów w Osetii Południowej i Azbchazji i budowanie baz wojskowych przez Rosję na terenach tych dwóch republik. Poręba podkreślił także, UE milczy w tych sprawach a jednocześnie jej kluczowe kraje członkowskich angażują się w projekty gazociągów Północnego i Południowego. Zdaniem Poręby, świadczy to o tym, że Unia Europejska wyżej stawia biznesowe relacje z Rosją niż rozszerzanie swoich wplywów gospodarczych i politycznych w kluczowym z punktu widzenia regionie jakim jest Kaukaz Południowy. Poręba podkreslił także, że kluczem do stabilnego rozwoju regionu kaukazkiego jest zażegnanie konfliktu o Górny Karabach, co powinno stać się jednym z podstawowych celów działania unijnej dyplomacji.