Tomasz Poręba interweniuje w obronie polskich rolników uprawiających tytoń

Komisja Europejska odrzuciła niedawno wniosek polskiego rządu o udzielenie specjalnego wsparcia dla plantatorów tytoniu. Oznacza to, że Polska jako jedyny kraj nie otrzyma z UE tego rodzaju dopłat, tracąc w ten sposób w najbliższych latach 800 milionów złotych.

Stało się to w wyniku zaniedbania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego, który zbyt późno złożył aplikację i źle ją umotywował. W wyniku decyzji KE 60 tysięcy zatrudnionych w tej branży Polaków narażonych jest na poważne straty finansowe lub utratę pracy.

W związku z powyższym, wiceprzewodniczący PiS w PE Tomasz Poręba wystąpił z zapytaniem poselskim do Komisji Europejskiej.

W swojej interpelacji Poręba dowodzi, że brak dopłat może oznaczać upadek polskich plantacji tytoniu, które w większości stanowią niewielkie rodzinne gospodarstwa położone na terenie Podkarpacia, Małopolski i Lubelszczyzny.

„Czy istnieje realna szansa na ponowne rozpatrzenie wniosku przez Komisję Europejską, jeżeli pojawi się taka prośba ze strony polskiego rządu. Proceduralne błędy krajowych władz nie powinny bowiem negatywnie odbijać się na rolnikach, dla których decyzja o odebraniu pomocy może być równoznaczna z całkowitą utratą środków do życia”, czytamy w interpelacji Poręby.

„To kolejny przykład niekompetencji ministerstwa rolnictwa, które nie potrafiło zadbać o fundamentalny interes polskiej wsi. Opieszałość ministra Sawickiego jest skandaliczna, a same przeprosiny ze strony resortu nie zrekompensują poniesionych strat. Liczę na to, że rząd zrobi wszystko, aby przekonać Komisje Europejską, by nasi rolnicy otrzymali należne im pieniądze”, komentował sprawę Poręba.


Poniżej pełna treść interpelacji

Komisja Europejska odrzuciła wniosek polskiego rządu o udzielenie specjalnego wsparcia dla plantatorów tytoniu zgodnie z przepisami art. 68 rozporządzenia Rady 73/2009.

Decyzja o odebraniu pomocy na restrukturyzację gospodarstw rolnych produkujących tytoń w Polsce będzie miała bardzo poważne konsekwencje. Na rynku polskim działa około 15 000 plantatorów tytoniu, w większości w formie niewielkich gospodarstw rodzinnych położonych na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. Brak dopłat z Unii Europejskiej będzie oznaczał ich upadek.

Bardzo proszę o informację, czy istnieje realna szansa na ponowne rozpatrzenie wniosku przez Komisję Europejską, jeżeli pojawi się taka prośba ze strony polskiego rządu. Proceduralne błędy krajowych władz nie powinny bowiem negatywnie odbijać się na rolnikach, dla których decyzja o odebraniu pomocy może być równoznaczna z całkowitą utratą środków do życia.