Tomasz Poręba: nowy komisarz ds. rozwoju regionalnego powinien pamiętać o Nord Stream

Podczas dzisiejszego przesłuchania kandydata na stanowisko komisarza ds. rozwoju regionalnego poseł Tomasz Poręba zwrócił uwagę na zagrożenie dla Bałtyku, wynikające z budowy Gazociągu Północnego. Europoseł PiS podkreślił, że problem ten jest nierozerwalnie związany ze Strategią Morza Bałtyckiego, za wdrażanie której odpowiadać będzie Johannes Hahn.
 
Mając na względzie powyższe kwestie, Poręba pytał czy jako komisarz „[Johannes Hahn] zwróci uwagę na zagrożenia dla Morza Bałtyckiego płynące z realizacji Projektu Nord Stream, o których mówił Parlament Europejski w swojej rezolucji z lipca 2008 roku?”
 
Pytał także jak kandydat wyobraża sobie przyszłą współpracę z posłami do PE, w kontekście przekazywania dokumentów i udzielania niezbędnych informacji ze strony Komisji.
 
Komisarz nie udzielił odpowiedzi na pierwsze pytanie. Stwierdził jedynie, że na temat projektu Nord Stream wie na razie zbyt mało, aby móc się rzetelnie wypowiedzieć. Podkreślił, że spośród kandydatów na komisarzy najlepiej zna Janeza Potocnika, który będzie odpowiedzialny za ochronę środowiska i zapewnił, że nawiąże z nim bliską współpracę.
 
Zapewnił także o swojej otwartości i gotowości do przekazywania posłom do Parlamentu Europejskiego wszystkich potrzebnych im dokumentów, z zastrzeżeniem tych objętych klauzulą poufności. 
 
„Nie jestem usatysfakcjonowany odpowiedzią dotyczącą budowy Gazociągu Północnego. Mam nadzieję, że Komisarz powróci do tej sprawy w ciągu najbliższych tygodni i będzie w stanie sprecyzować swoje stanowisko na temat zagrożeń, jakie ten niemiecko-rosyjski projekt niesie dla całego regionu Morza Bałtyckiego. W przeciwnym wypadku na pewno wrócę do tej kwestii składając odpowiednie pytanie poselskie. Jeżeli chodzi o kompetencje i ogólne przygotowanie kandydata, należy ocenić je wysoko, pomijając, oczywiście, zupełny brak orientacji co do tematu Nord Stream”, mówił Tomasz Poręba po przesłuchaniu Johannesa Hahna.
 
Poniżej pełna treść wypowiedzi Tomasza Poręby
 
Chciałbym zapytać o dwie kwestie związane z Pana pracą na stanowisku Komisarza ds. rozwoju regionalnego.
 
Pierwsze odnosi się do Strategii na rzecz Morza Bałtyckiego, której implementacja wejdzie w zakres Pana kompetencji. Jest to bardzo skomplikowany temat, obejmujący również zagadnienia powiązane ze stosunkami zewnętrznymi oraz ochroną środowiska. Dlatego też chciałbym się dowiedzieć czy zamierza Pan blisko współpracować z nowym Komisarzem ds. ochrony środowiska i czy zwróci Pan uwagę na zagrożenia dla Morza Bałtyckiego płynące z realizacji Projektu Nord Stream, o których mówił Parlament Europejski w swojej rezolucji z lipca 2008 roku?
 
Drugie dotyczy sposobu, w jaki chce się Pan komunikować z posłami do Parlamentu Europejskiego tak, by na czas dostarczać nam wszystkie niezbędne dokumenty i statystyki związane z wykorzystaniem środków strukturalnych przez Państwa Członkowskie, wdrażaniem programów oraz innych tego typu informacji. Muszę przyznać, że nie raz natrafiłem na pewne trudności próbując uzyskać takie dane od Komisji Europejskiej.