Tomasz Poręba podczas uroczystości „Katyń 1940 – Smoleńsk 2010” w Dąbrówkach

Tomasz Poręba, Poseł do Parlamentu Europejskiego spotkał się 12 kwietnia z uczniami Zespołu Szkół w Dąbrówkach podczas uroczystości „Katyń 1940 – Smoleńsk 2010”. Program artystyczny przygotowany przez młodzież był inscenizacją prawdziwej historii rodziny Pani Zofii Hoffman, która stała się ofiarą sowieckich represji podczas II Wojny Światowej. W dalszej części uczniowie z Zespołu Szkół odczytali m.in. listę wszystkich ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego który rozbił się trzy lata temu pod Smoleńskiem.

Podczas swojego wystąpienia Tomasz Poręba podziękował organizatorom z Panią Dyrektor Renatą Karp oraz Panią Anną Styrnik na czele za wkład i trud włożony w przygotowanie uroczystości.

– To bardzo ważne, aby pamięć o tych wszystkich bohaterach, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, nie zginęła i była zawsze pielęgnowana. Dlatego bardzo się cieszę, że Państwa szkoła w tak wspaniały sposób uczciła heroizm i poświęcenie zarówno tych którzy zginęli w 1940, jak również poległych w katastrofie samolotu.

Europoseł przypomniał również, że wielu z tych, którzy stracili życie w katastrofie smoleńskiej było jego dobrymi przyjaciółmi. W kontekście tragedii, której trzecią rocznicę obchodziliśmy w tym roku, Tomasz Poręba podkreślał, że naszym zadaniem jako Polaków jest dbanie o pamięć i dążenie do pełnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Głos zabrał również wójt Gminy Czarna Pan Edward Dobrzański, który gratulując organizatorom wspaniałej uroczystości , podziękował również Europosłowi Porębie za przybycie i zaprosił do odwiedzenia gminy w przyszłości.

Uroczystości „Katyń 1940 – Smoleńsk 2010” są kontynuacją corocznych spotkań, które na stały wpisały się w kalendarz inicjatyw patriotycznych nie tylko w Dąbrówkach, ale również w całym Województwie Podkarpackim.