„Dziś należy zadać sobie pytanie, czy te restrykcyjne ograniczenia, restrykcyjne zasady, które są w propozycjach negocjacyjnych i które będą jutro negocjowane w Brukseli, zwyczajnie nie ograniczą absorbcji środków unijnych w kontekście nowej perspektywy finansowej. Jeżeli by tak było, to zarówno kraje nowej Unii jak i starej powinny się bardzo poważnie zastanowić nad tym, aby te propozycje zostały odrzucone, a jeżeli by się tak nie stało, to taki kraj jak Polska powinien te propozycje zawetować.” – zakończył swe wystąpienie poseł PiS do PE Tomasz Poręba.
Poniżej przedstawiamy pełne wystąpienie Posła PiS do PE Tomasza Poręby:
Szanowni Państwo,
Jutro w Brukseli okaże się, na ile nowy europejski budżet będzie wzmacniał europejską solidarność, spójność; na ile będzie wypadkową partykularnych interesów krajów płatników netto; na ile będzie inwestycją we wspólny i szybki rozwój UE, a na ile będzie budżetem stagnacji, budżetem pogłębiającym różnicę miedzy poszczególnymi krajami UE.
Zrozumiałe jest, że dzisiaj rozmawiamy o potencjalnych cięciach i wysokości budżetu, to jest oczywiste i uzasadnione. Niestety, mniej słychać głosów w przestrzeni publicznej o tym, ile w propozycjach, które leżą na stole negocjacyjnym, jest zapisów mogących przyszłą absorpcję środków unijnych dla krajów UE uniemożliwić, osłabić czy ograniczyć. Mam na myśli: rezygnacje z kwalifikalności VATu; warunkowość ekonomiczną, od której uzależniona będzie absorpcja środków unijnych; mam na myśli tak zwany capping; system korekt projektów netto, który zakłada, że wbrew temu, co jest w obecnej perspektywie, przyszłe projekty, które będą podane niewłaściwej ocenie w Brukseli, będą przepadać.
Drodzy Państwo,
Dziś należy zadać sobie pytanie, czy te restrykcyjne ograniczenia, restrykcyjne zasady, które są w propozycjach negocjacyjnych i które będą jutro negocjowane w Brukseli, zwyczajnie nie ograniczą absorbcji środków unijnych w kontekście nowej perspektywy finansowej. Jeżeli by tak było, to zarówno kraje nowej Unii jak i starej powinny się bardzo poważnie zastanowić nad tym, aby te propozycje zostały odrzucone, a jeżeli by się tak nie stało, to taki kraj jak Polska powinien te propozycje zawetować.