Tomasz Poręba w debacie poświęconej sytuacji w Chile i unijnej strategii pomocy humanitarnej

Trzęsienie ziemi w Chile pochłonęło kilkaset ofiar śmiertelnych, a ponad pół miliona osób pozostało bez dachu nad głową. Pamiętajmy jednak, wykazując dzisiaj solidarność z Chile, że tamtejsza ludność wciąż cierpi z powodu braku środków czystości, dostępu do wody pitnej, jedzenia, lekarstw i koców. Na dodatek obywateli prześladują grupy przestępcze, które rabują opuszczone sklepy i domy.

Unia Europejska powinna dołożyć wszelkich starań, aby ludzie, którzy stracili cały swój dobytek oraz nierzadko członków swoich rodzin, nie padali ofiarą szabrowników żerujących na cierpieniu innych

To dobrze, że podjęliśmy decyzję o przekazaniu 3 mln euro na najpotrzebniejsze środki. Należy jednak pamiętać, że wciąż są w Chile miejsca, do których na skutek zniszczonych dróg i mostów, pomoc jeszcze nie dotarła.

Niedawne wydarzenia w Chile i na Haiti pokazują, że oprócz wsparcia finansowego Unii Europejskiej poprawy wymagają mechanizmy pomocowe dla krajów dotkniętych kataklizmem. Solidarność z Chile to piękna rzecz i dobrze, że UE ją wykazuje.