Tomasz Poręba wiceszefem grupy PiS w Parlamencie Europejskim

Ryszard Legutko już oficjalnie jest szefem grupy PiS w europarlamencie, a Tomasz Poręba jego zastępcą – tak władze Prawa i Sprawiedliwości rozdzieliły stanowiska wśród swoich eurodeputowanych.

Głosowania w tej sprawie nie było. O powierzeniu prof. Ryszardowi Legutce, byłemu ministrowi w Kancelarii Prezydenta RP, stanowiska szefa grupy PiS w Parlamencie Europejskim poinformował posłów tej partii Jarosław Kaczyński na niedawnym posiedzeniu klubu PiS. O tych planach „Rz” informowała jako pierwsza już przed kilkoma tygodniami.

Według naszych informatorów z kręgu władz PiS, docelowo politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą by – po utworzeniu wspólnie z brytyjskimi i czeskimi konserwatystami nowej frakcji w PE – prof. Legutko zasiadł w jej władzach. – Plany są ambitne, profesor miałby nawet przewodzić całej frakcji, ale to już jest kwestią politycznych uzgodnień z naszymi partnerami – mówi nam polityk PiS.

Zastępcą Legutki został Tomasz Poręba, który w poprzedniej kadencji był głównym doradcą grupy Unii na rzecz Europy Narodów w Komisji Spraw Zagranicznych i rzecznikiem prasowym grupy deputowanych PiS.