Tomasz Poręba: wolność wszystkich mediów w Polsce musi być respektowana

W związku z bulwersującą decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, nakładającą de facto zakaz wydawania tygodnika „W Sieci”, Tomasz Poręba zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję w tej sprawie.

1 marca b.r. wydawca opiniotwórczego polskiego tygodnika „W Sieci” otrzymał decyzję Sądu Okręgowego z Warszawy wskazującą, iż tygodnik może naruszać interesy należącego do Grzegorza Hajdarowicza wydawnictwa Presspublika (obecnie Gremi Media), które dysponuje subdomeną internetową W sieci opinii (wsieci.rp.pl). Decyzja sądu ma charakter natychmiastowej wykonalności, co oznacza zakaz wydawania tygodnika pod obecną nazwą do zakończenia procesu.

„Tryb i tempo działań podjętych przez sąd są co najmniej zastanawiające i zmuszają nas do zadania sobie pytania, czy spór nie został rozstrzygnięty jeszcze przed jego rozpatrzeniem” – komentuje Tomasz Poręba.

Zdaniem europosła PiS sprawa ma znacznie szerszy kontekst, na co wskazują chociażby relacje Grzegorza Hajdarowicza z rzecznikiem rządu Pawłem Grasiem i to, co stało się w ciągu ostatnich kilku miesięcy z „Rzeczpospolitą” i „Uważam Rze”.

„Nie możemy pozwolić, by niewygodne dla obecnej władzy tytuły medialne były blokowane. Wolność wszystkich mediów w Polsce musi być respektowana w jednakowy sposób” – podkreśla europoseł PiS. Tomasz Poręba zaapelował do Komisji Europejskiej o interwencję w tej sprawie. W załączniku treść zapytania europosła PiS do KE.