Tomasz Poręba współprzewodniczącym intergrupy EKR na rzecz wolności religijnej w Parlamencie Europejskim

Tomasz Poręba współprzewodniczącym intergrupy EKR na rzecz wolności religijnej w Parlamencie Europejskim

Europoseł Tomasz Poręba został współprzewodniczącym parlamentarnej intergrupy EKR na rzecz wolności religijnej w Parlamencie Europejskim, która dziś zainaugurowała swą działalność. „Głównym zadaniem naszej grupy jest wzmocnienie nacisku na instytucje UE i państwa członkowskie w celu zintensyfikowania działań na rzecz prześladowanych mniejszości religijnych – przede wszystkim mniejszości chrześcijańskich” – mówi europoseł PiS.

Jak wskazuje europoseł Poręba, wiara jest bardzo ważnym elementem tożsamości każdej osoby. „Wielu z nas żyło w czasach komunizmu, gdzie nie było mowy o wolności religijnej. Inni doświadczyli trudności, z jakimi borykają się mniejszości religijne na przykład na Bliskim Wschodzie. Europa została zbudowana na fundamencie chrześcijańskim i dlatego z mocą powinna upominać się o prawa chrześcijan, którzy dziś są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie” – powiedział Tomasz Poręba.

Z danych organizacji działających na rzecz ochrony praw człowieka wynika, że 70% ludności świata narażone jest na brak wolności religijnej i silne restrykcje z powodu wyznawania wiary. 200 mln osób na świecie prześladowanych jest za wyznawanie chrześcijaństwa. Każdego roku na świecie za wiarę ginie ok. 170 tys. chrześcijan.

Celem intergrupy kierowanej przez Tomasza Porębę i Petera van Dalena jest inicjowanie debat, przygotowywanie raportów, rezolucji i wydarzeń oraz wypracowanie wspólnego stanowiska, które będzie mogło być prezentowane zarówno w państwach członkowskich jak i w Parlamencie Europejskim.

„W Unii Europejskiej widać asymetrię w traktowaniu chrześcijan i przedstawicieli innych wyznań. Uważamy, że temat dyskryminacji i prześladowań chrześcijan powinien być cały czas na unijnej agendzie. Nie może być tak, że na całym świecie giną tysiące wyznawców Chrystusa a UE milczy” – podkreśla Tomasz Poręba.