Trzy pytania Tomasza Poręby do Ewy Kopacz

Nowy mielecki poseł Parlamentu Europejskiego wysłał list w sprawie mieleckiego szpitala do Ewy Kopacz, Minister Zdrowia.

Tomasz Poręba z Prawa i Sprawiedliwości już w poniedziałek, na konferencji prasowej, zapowiadał, że do minister Kopacz skieruje specjalny list. Chodzi tu o dramatyczną sytuację mieleckiego szpitala, który nie dostał pieniędzy za nadwykonania i wpadł w olbrzymie kłopoty finansowe.

– W dniu 18 czerwca br. mieszkańcy powiatu mieleckiego otrzymali informacje o częściowym zamykaniu oddziałów w Szpitalu Powiatowym w Mielcu, połączonego ze wstrzymaniem przyjęć do tego szpitala. Jest to wynikiem utraty płynności finansowej przez mielecki Zakład Opieki Zdrowotnej na skutek nie przekazania środków pieniężnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia za tzw. nadwykonania, których łączna kwota za rok 2008 i bieżący to ponad 7mln zł. Podczas wizyty Pani Minister w Mielcu 10 maja br., kierownictwo mieleckiego szpitala przekazało informację o rosnącym zadłużeniu. Usłyszeliśmy wówczas zapewnienie ze strony Pani Minister, że na przełomie maja i czerwca pieniądze za nadwykonania znajdą sie na koncie ZOZu. Zachęcała Pani Minister także do przyjmowania jeszcze większej liczby pacjentów, gwarantując, że wszystkie dodatkowe usługi zostaną zapłacone. Niestety do dnia dzisiejszego tak sie nie stało. Obecny stan rzeczy grozi utratą płynności finansowej szpitala w Mielcu, a także zagraża bezpieczeństwu pacjentów, jak i pracowników szpitala. W związku z powyższym zwracam sie o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania: Czy zgodnie ze złożoną przez Panią Minister obietnicą w Mielcu, w czasie kampanii wyborczej do PE, mielecki szpital może liczyć na rozliczenie przez NFZ nadwykonań za rok 2008 i 2009? Czy obecna sytuacja mieleckiego szpitala i jego zadłużenie już na kwotę ponad 7 mln zł., co jest efektem braku zapłaty za tzw. nadwykonania, stanowi część szerszego planu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, którego celem jest doprowadzenie do zadłużenia i upadku szpitala, a następnie sprzedania go z długami i sprywatyzowania? – napisał Tomasz Poręba.

Dziś ma dojść do spotkania minister Ewy Kopacz, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i dyrektora szpitala w Mielcu Leszka Kołacza.