Umowa na dofinansowanie budowy PCL została podpisana

Umowa na dofinansowanie budowy PCL została podpisana

Miasto Rzeszów dostanie 60 mln zł na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego.

Na stadionie Resovii Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa ogłosił, że miasto ma umowę na dofinansowanie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego.

 – To klucz do realizacji tego przedsięwzięcia i rozsupłania węzła gordyjskiego jaki narósł wokół tej inwestycji – powiedział Konrad Fijołek.

Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, powiedział, że Rzeszów jako miasto, które się rozwija, jest godne takiego obiektu sportowego.

– Młodzi mieszkańcy zasługują na to, żeby mogli swoje sportowe pasje rozwijać w jak najlepszych warunkach, a kibice mogli ich oglądać i oklaskiwać na obiekcie na miarę XXI wieku – stwierdził Bortniczuk.

– To coś, co jeszcze bardziej zbuduje markę Rzeszowa i Podkarpacia w piłce nożnej i lekkoatletyce – dodał Tomasz Poręba, europoseł PiS. Wielu wątpiło, że budowa ruszy. – A jednak. Jak się coś chce, jak się ma wsparcie, to się udaje – powiedział Tomasz Poręba.

Krzysztof Sobolewski, poseł PiS, przypomniał, że to ubiegłoroczna decyzja wicepremiera Piotra Glińskiego przyspieszyła budowę PCL. Gliński, wtedy minister sportu, w kampanii na prezydenta Rzeszowa wspierał Ewę Leniart, ogłosił, że resort przekaże 60 mln zł na PCL.

– Biała plama, czyli brak infrastruktury sportowej, lekkoatletycznej w województwie podkarpackim, zostanie wreszcie zmazana – cieszy się z kolei Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, potwierdzając także udział województwa w finansowaniu budowy PCL.

Montaż finansowy oznacza, że na budowę PCL, Ministerstwo Sportu da połowę, czyli 60 mln zł, a po 30 mln zł dorzuci miasto i samorząd województwa. Ministerstwo poinformowało o swojej decyzji w czerwcu br.

PCL ma służyć głównie lekkoatletom, ale miasto ma ambicje, żeby na boisku przy ul. Wyspiańskiego mogły być rozgrywane również mecze piłkarskie I ligi lub ekstraklasy. Do tego potrzebna jest m.in podgrzewana murawa. Dlatego trzeba jeszcze zmienić gotowy już projekt budowy. Zajmie się tym firma, która wygra przetarg na budowę PCL. Prezydent Rzeszowa nie powiedział, kiedy dokładnie zostanie ogłoszony przetarg na budowę PCL. Ale plan jest taki, że stadion będzie gotowy w 2025 roku. Wtedy też przypada 120 rocznica powstania Resovii. PCL ma powstać na bazie stadionu Resovii. W planie jest rozbudowa trybun dla prawie 10 tys. kibiców, kryta 6-torowa bieżnia o długości 350 m, szatnie, zaplecze trenerskie oraz gabinety lekarskie. Tu mają się odbywać międzynarodowe zawody.