W mediach: Mielczanie w Królewskim Muzeum Armii i Historii Wojskowej w Brukseli

Odwiedzili także Atomium i siedzibę PE.

Wyjazd mielczan do Brukseli odbył się pod patronatem Tomasza Poręby, posła do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia. W skład wycieczki wchodzili licealiści – laureaci konkursu wiedzy o Unii Europejskiej oraz piłkarze – gimnazjaliści z Mielca.

Grupa odwiedziła leżące nad rzeką Senne miasto, a zarazem stolicę Belgii oraz Unii Europejskiej. Miasto jest także siedzibą króla, parlamentu belgijskiego, NATO, Euroatomu, szeregu organizacji międzynarodowych, instytucji Unii Europejskiej. Pierwszy dzień zwiedzania – 10 listopada – rozpoczął się od Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowej w Brukseli. I tu niespodzianka w postaci polskich akcentów.

Jak powiedziała przewodniczka grupy Maria Kozińska, Polka mieszkająca w Brukseli – Belgowie zawsze pamiętają o Polakach. To właśnie dzięki nim cieszą się do dziś niepodległością.

I rzeczywiście, w muzeum nie brak polskich eksponatów. Portrety Polaków zasłużonych w walce o niepodległość Belgii, wypisane nazwiska żołnierzy. „To właśnie Polacy zatrzymali armię carską i dzięki temu Belgowie uzyskali całkowitą niezależność. W latach bowiem 1814-1830 była połączona z Holandią tworząc Królestwo Niderlandów ale po powstaniu przeciwko dominacji Holendrów uzyskali niepodległość” – mówiła przewodniczka. „Dodam, że dziś w tym kraju mieszka około 100 tys., Polaków. Są to w większości wykształceni i zajmujący wysoką pozycję w Belgii ludzie” – podkreślała, wymieniając nazwiska chociażby lekarzy, artystów, architektów, dyrektora filharmonii czy tez naukowców.

Wewnątrz muzeum mielczanie mogli obejrzeć bardzo interesującą i obszerną historycznie ekspozycję, począwszy od mundurów, broni, armat, czołgów na samolotach skończywszy.

Właśnie eksponaty w części poświęconej lotnictwu przykuły szczególną uwagę młodzieży. Jeden z modeli samolotów, do którego można było wejść i zrobić pamiątkowe zdjęcie, był oblegany nie tylko przez licealistów i gimnazjalistów ale i niektórych…dziennikarzy.

Mielczanie zjawili się również w Atomium, słynnym megamodelu kryształu żelaza w Brukseli, wykonanego z okazji wystawy Expo. Zwiedzali również siedzibę Parlemantu Europejskiego.

O wycieczce, którą europoseł Poręba sfinansował, już pisaliśmy. Gimnazjalni piłkarze zagrali mecz z rówieśnikami z Anderlechtu Bruksela, mielczanie odwiedzili obiektu Anderlechtu, spotkali się z Marcinem Wasilewskim.

am