W mediach: Nagrody i zaproszenia od Tomasza Poręby

Europoseł z Mielca zwycięzców konkursu wiedzy o Unii Europejskiej zaprosił do Brukseli.

Konkurs jest inicjatywą samego europosła PiS Tomasza Poręby, który już w kampanii wyborczej obiecał „otwierać” Brukselę dla młodych ludzi. Mówił wówczas o zatrudnianiu stażystów z Podkarpacia, którzy będą mogli uczyć się pracy w PE. Obecny konkurs skierowany był natomiast do osób młodszych, do licealistów spośród których ci najlepsi poznają zasady funkcjonowania Unii.

– Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj być obecny w szkole (V LO – red.), która jest współorganizatorem naszego konkursu. Dla mnie osobiście najważniejsze jest przy organizowaniu takich konkursów integrowanie młodych ludzi. Chodzi o to, by poszerzać waszą wiedzę, wasze umiejętności po to, byście na temat Unii Europejskiej wiedzieli jak najwięcej – mówił do laureatów konkursu europarlamentarzysta Tomasz Poręba.

Dalej tłumaczył, jak ważne jest poznawanie zasad panujących w centrum Unii – Na korytarzach w Brukseli widzę bardzo wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynają tam pracę jako studenci czy stażyści. Są to osoby, które od wewnątrz mogą poznawać funkcjonowanie Unii. Bo nie da się być w Unii nie znając sposobu jej działania. To warunek niezbędny do bycia świadomym członkiem struktur europejskich – opowiadał.

Zbigniew Zieliński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 wyraził natomiast zadowolenie z samego pomysłu zorganizowania konkursu, jak i poziomu, który udało się osiągnąć. – Cieszymy się, że udało się zorganizować taki konkurs. Wzięło w nim udział sześć liceów, z których łącznie do rywalizacji przystąpiło ponad dwustu uczniów. Z satysfakcją muszę powiedzieć, że udało się osiągnąć bardzo wysoki poziom merytoryczny. Ogromna liczba biorących udział, była znakomicie przygotowana. Zwycięzca zdobył 59 na 60 możliwych punktów, a cała dwunastka nie bez przypadku znalazła się w czołówce.

W podobnym tonie wypowiedzieli się uczniowie. Zgodnie stwierdzili, że pierwszy test kwalifikacyjny był znacznie łatwiejszy, niż ostateczny konkurs, do którego przystąpiła pierwsza dwunastka. – Dzisiejszy konkurs wymagał wykazania się wiedzą dotyczącą zasad funkcjonowania struktur unijnych. Niezbędna do osiągnięcia dobrego wyniku była też wiedza dotycząca historii całej Europy, w tym szczególnie ta najnowsza, skierowana na procesy integracyjne państw.

Tomasz Poręba zdradził kilka atrakcji, które będą czekać w Brukseli na gości z Mielca. – Przede wszystkim chcę, by ci młodzi ludzie zobaczyli jak działa Parlament Europejski. Ale zobaczą też miasto, odwiedzą kilka muzeów i stadion Anderlechtu Bruksela.

Laureaci konkursu z wiedzy o UE są pierwszymi, którzy dowiedzieli się o wyjeździe do Brukseli w pierwszej połowie listopada tego roku. W sobotę natomiast odbędzie się mecz piłkarski dwóch drużyn złożonych z najlepszych uczniów mieleckich gimnazjów. Zwycięska drużyna pojedzie do Brukseli razem z licealistami.