W mediach: Nowe wizy dla duchownych

Będą ułatwienia dla duchownych pracujących na Ukrainie. – Rząd w Kijowie zmienił przepisy dotyczące wiz. To ułatwi wykonywanie działalności duszpasterskiej ponad 600 księżom i siostrom. Większość z nich to Polacy – mówi tvp.info europoseł Tomasz Poręba (PiS), który interpelował w tej sprawie do Komisji Europejskiej.
 
O utrudnieniach dla duchownych alarmował arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki. Spotkał się w tej sprawie z premier Julią Tymoszenko. Przepisy, które obowiązywały sprawiały bowiem, że księża i zakonnice co pół roku musieliby wyjeżdżać z Ukrainy i mogliby tam powrócić dopiero po sześciu miesiącach przerwy. Takie rozwiązanie komplikowało pracę księży z parafianami. W pomoc duchownym zaangażowali się polscy politycy, bo większość 600 księży i sióstr pochodzi z Polski. Otaczają wsparciem 1,5 miliona katolików mieszkających na Ukrainie, zapewniają im nie tylko opiekę duchową, prowadzą też działalność edukacyjną i charytatywną. Do ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej interpelował m.in. Tomasz Poręba, europoseł PiS.

Po interwencjach przepisy zmieniono tak, że duchowni będą mogli cały rok spędzać na Ukrainie. Nowe przepisy pozwalają także księżom i zakonnicom występować o wizy trzyletnie. – To bardzo dobra decyzja. Ułatwi duchownym pracę – ocenił Poręba.

KWO