W Parlamencie Europejskim o śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej

W przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się wysłuchanie publiczne (public hearing) poświęcone przebiegowi śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Posłów do PE – prof. Ryszarda Legutkę i Tomasza Porębę oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010.

Do wzięcia udziału w wysłuchaniu publicznym zaproszone zostały rodziny ofiar katastrofy z Panią Martą Kaczyńską-Dubieniecką na czele, wysocy przedstawiciele wszystkich unijnych instytucji, posłowie do PE, przedstawiciele polskiej prokuratury, szef zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154 Antonii Macierewicz oraz eksperci zajmujący się tą problematyką.

„Głównym celem spotkania jest poinformowanie europejskiej opinii publicznej o aktualnym stanie i przebiegu śledztwa, a także wspólne zastanowienie się jakich instrumentów może użyć Unia Europejska – zarówno tych politycznych jak i dyplomatycznych – tak, aby pomóc Polsce w poznaniu i wyjaśnieniu przyczyn tej katastrofy. – mówił Tomasz Poręba.

Według Ryszarda Legutki ważnym powodem zorganizowania wysłuchania publicznego na temat katastrofy smoleńskiej jest też danie rodzinom ofiar możliwości podzielenia się swoimi opiniami na temat prowadzonego śledztwa.

„Poza oczywistą przesłanką, jaką jest umiędzynarodowienie sprawy śledztwa, do zorganizowania konferencji skłoniły nas także czynniki natury osobistej, czyli tragedia członków rodzin ofiar katastrofy. W tym wymiarze ta konferencja jest przede wszystkim dla nich.” – powiedział Ryszard Legutko.

Wysłuchanie publicznie rozpocznie się w przyszły wtorek, 7 grudnia, o godzinie 9.30.

W załączeniu plakat promujący przedsięwzięcie