W Parlamencie Europejskim uczczono wybitnego Polaka Ignacego Łukasiewicza

W Parlamencie Europejskim uczczono wybitnego Polaka Ignacego Łukasiewicza

W Parlamencie Europejskim w Brukseli otwarto wystawę pt. „Ignacy Łukasiewicz – Człowiek, który zmienił Świat”.

Wydarzenie zostało zorganizowane w związku z przypadającą na ten rok 200 rocznicą urodzin wybitnego Polaka i faktem, iż Sejm Rzeczpospolitej ustanowił rok 2022 rokiem Łukasiewicza, aby uczcić jego pamięć i zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu, gospodarki, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość Polski. Inicjatorem wystawy był europoseł PiS z Podkarpacia, Tomasz Poręba, a udział w nim wzięli przewodniczący grupy EKR Ryszard Legutko, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Borcz, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Remigiusz Kopoczek oraz adiunkt muzealny Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Tomasz Pisarek.

Tomasz Poręba otwierając wystawę mówił, że dotyczy ona życia wielkiego polskiego patrioty, społecznika, wynalazcy, producenta, a przede wszystkim dumnego Polaka – Ignacego Łukasiewicza, urodzonego w Zadusznikach w powiecie mieleckim. „Osoby, która odcisnęła wielkie piętno na rozwoju przemysłu naftowego, która wymyśliła lampę naftową, która działała również przez wiele lat w konspiracji, była więziona i która walczyła o Polskę, gdy tej nie było na mapach świata” – przypominał europoseł. Polski polityk mówił także, że Łukasiewicz wyprzedzał swoją epokę nie tylko na polu nauki, lecz także w działalności społecznej. „Wprowadził nowoczesny system ubezpieczenia społecznego robotników pracujących w kopalni ropy naftowej w Bóbrce (Kasę Bracką), zakładał kasy gminne udzielające niskooprocentowanych pożyczek, propagował sadzenie drzew owocowych” – wyjaśnił. Jak powiedział europoseł PiS, dzisiaj ma zaszczyt przedstawić jego działalność, aktywność, umiejętności, potencjał i wiedzę w Parlamencie Europejskim. „Jest to dla mnie wielki honor, bo tematyka tej wystawy dotyczy czegoś, co jest symbolem Polski, polskim DNA. Dotyczy osoby, która swoja wiedzą i umiejętnościami bardzo mocno przyczyniła się do rozwoju przemysłu i zmieniła losy świata” – zaznaczył Poręba.

otwarcie wystawy. „Ignacy Łukasiewicz – Człowiek, który zmienił Świat”

Ryszard Legutko stwierdził, że Ignacy Łukasiewicz to była wybitna postać, a jego bogate życie to jest temat na powieść, czy film. Jak przypomniał, polski farmaceuta był związany nie tylko z Podkarpaciem, lecz także z Krakowem i Uniwersytetem Jagiellońskim, Galicją, Małopolską Wschodnią, Rzeszowem i Lwowem. „Apteka Mikolascha przy ulicy Kopernika we Lwowie – tam podobno po raz pierwszy zapłonęły lampy naftowe oświetlając jej piękną wystawę i wnętrza” – mówił Legutko zwracając uwagę na niezwykłą urodę lamp, które zostały zaprezentowane na planszach wystawy. „To są dzieła sztuki” – podkreślił. Europoseł wskazał, że wynalazek ten był epokowy, a lampy naftowe szybko zyskały na popularności i płonęły w następnej kolejności w szpitalu we Lwowie, i później w innych miejscach Polski i świata.

Wicemarszałek Piotr Pilch mówił: „Ignacy Łukasiewicz urodził się na Podkarpaciu, tu żył i pracował tu spoczywają jego doczesne szczątki. To nasz podkarpacki bohater, którym się oczywiście szczycimy. Bardzo się cieszę, że możemy zaprezentować tę wielką postać, niestety szerzej nieznaną. Nie wszyscy wiedzą, że tak naprawdę twórca przemysłu naftowego i zastosowania lampy naftowej pochodzi z Polski i z Podkarpacia. Gdzie możemy, promujemy tę postać i cieszymy się, że jest okazja, aby także tutaj o tym oznajmić”. Wystawa została zorganizowana przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Domu Polski Wschodniej.

otwarcie wystawy. „Ignacy Łukasiewicz – Człowiek, który zmienił Świat”

Źródło: https://www.podkarpackie.pl