W prasie: Licealiści i gimnazjaliści z Mielca pojadą do stolicy Belgii – Mielczanie zagrają z Anderlechtem Bruksela

12 najlepszych gimnazjalistów, którzy wystąpią podczas turnieju piłkarskiego o Puchar Europosła Tomasza Poręby, oraz 12 licealistów, którzy wykażą się najlepszą znajomością tematyki unijnej wraz z opiekunami pojedzie w listopadzie do Brukseli. To kolejna inicjatywa mieleckiego eurodeputowanego skierowana do młodzieży.

W kampanii wyborczej do europarlamentu Tomasz Poręba podkreślał, że chce pomagać młodym ludziom, chce pokazać im jak działają unijne struktury. Temu służą już staże, które w brukselskim biurze mielczanina odbywają mieszkańcy Podkarpacia.

Europejski konkurs

Teraz możliwość wyjazdu do stolicy Belgii otrzymają mieleccy licealiści i piłkarze w wieku gimnazjalnym. – W połowie października zostanie rozstrzygnięty konkurs dotyczący wiedzy o Unii Europejskiej. Wezmą w nim udział licealiści. 12 licealistów, którzy najlepiej poradzą sobie z konkursowymi pytaniami w nagrodę pojedzie w listopadzie na cztery dni do Brukseli oraz otrzyma upominki rzeczowe – mówi europarlamentarzysta z Mielca..

– Konkurs będzie przebiegał dwuetapowo – informuje Zbigniew Zieliński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu, który koordynuje organizację konkursu. – Do konkursu zaprosiliśmy 5 liceów z Mielca i jedno z Radomyśla Wielkiego. Najpierw odbędą się eliminacje, z których do finału zostaną zakwalifikowane po dwie osoby z każdej szkoły. Te dwunastka, mając już zapewniony wyjazd do Brukseli, zmierzy się ze sobą, walcząc o zwycięstwo w całym konkursie. Dodam, że w mojej szkole do pierwszego etapu tego turnieju przystąpi około 40 osób – dodaje dyrektor.

Piłkarskie atrakcje

Szansę na wyjazd do Brukseli dostaną też piłkarze w wieku gimnazjalnym, a przepustką do tego będzie turniej piłkarski o Puchar Europosła Tomasza Poręby, jaki na jednym z mieleckich boisk ze sztuczną trawą zostanie rozegrany 17 października. – 12 najlepszych piłkarzy z tego turnieju, wybranych przez organizatorów i trenerów pochodzących z SMS Mielec oraz Stali Mielec, pod szyldem „Reprezentacja Mielca” rozegra w Brukseli mecz z juniorami Anderlechtu – mówi eurodeputowany. – W zeszłym tygodniu miałem spotkanie z dyrektorem sportowym belgijskiego klubu i uzgodniliśmy wszystkie szczegóły. Młodzi zawodnicy zobaczą stadion tego klubu, ośrodek treningowy, obejrzą trening pierwszej drużyny, spotkają się z prezydentem klubu i piłkarzami. Podobnie jak licealiści z przewodnikiem zwiedzą Brukselę i Parlament Europejski. Dla uczestników turnieju będą też nagrody ufundowane przez Anderlecht w postaci piłek czy koszulek z podpisami piłkarzy, w tym Marcina Wasilewskiego z którym także rozmawiałem. Obecnie „Wasyl” dochodzi do siebie po operacji. Rokowania są dobre – dodaje.

Współorganizatorem turnieju jest Zbigniew Hariasz, trener Stali Mielec i jeden z właścicieli SMS Mielec, który pomysł Tomasza Poręby ocenia jako bardzo ciekawy. – Z takiej oferty warto skorzystać. Wysłaliśmy pisma do mieleckich gimnazjów. Chęć udziału w turnieju wyraziło pięć szkół. Siedmioosobowe zespoły tych placówek będą ze sobą rywalizować w meczach 2 razy po 15 minut. Ci, którzy najlepiej się zaprezentują na boisku, wyjadą do Brukseli To nie lada atrakcja dla chłopaków – stwierdza szkoleniowiec..

Współpraca: krok po kroku

Jak zapowiada deputowany Poręba, mecz gimnazjalnej reprezentacji Mielca z rówieśnikami z Anderlechtu to początek współpracy z belgijskim klubem. – Realizuję to co zapowiadałem w kampanii wyborczej. W przyszłym roku na Podkarpacie przyjedzie młodzieżówka Anderlechtu. Chcę doprowadzić do wymiany młodych zawodników czy trenerów, którzy mogliby nawiązywać kontakty, a dzięki temu wymieniać myśl szkoleniową. I nie mówię tylko o Mielcu, ale także o innych miastach Podkarpacia. Chciałbym też, aby Anderlecht zaangażował się w promocję młodych sportowców i sportu na Podkarpaciu, na przykład poprzez fundowanie nagród dla najlepszych. Chciałbym, aby ta współpraca krok po kroku nabierała większego wymiaru – stwierdza europarlamentarzysta. Trener Hariasz zapewnia, że również jest otwarty na tego typu współpracę.

Dodajmy, że akcję Tomasza Poręby wspiera poseł Krzysztof Popiołek, który ufunduje część nagród.

Krzysztof Babiarz