Widowiskowe otwarcie Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Widowiskowe otwarcie Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Pokazy świetlne i pirotechniczne, wspaniała oprawa muzyczna w wykonaniu największych gwiazd, gościnny udział znamienitych sportowców i podniosłe elementy patriotyczne – Ceremonia Otwarcia III Igrzysk Europejskich oczarowała bogatym programem i chwyciła za serca nie tylko tysiące obecnych na krakowskim Stadionie im. Henryka Reymana obserwatorów, ale i cały świat zgromadzony przed telewizorami.

Jeśli tegoroczne Igrzyska Europejskie będą tak udane, jak otwierająca je impreza na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie, możemy być pewni ogromnych sportowych emocji. 21 czerwca odbyła się Ceremonia Otwarcia na miarę największych imprez światowej rangi. Organizatorzy zadbali o poziom sportowych emocji i wrażeń artystycznych.

Ceremonię rozpoczęło widowisko odwołujące się do najważniejszych legend i historii Polski, a następnie emocje jeszcze mocniej podkręciły recitale z największymi gwiazdami piosenki.

Korzystając z doniosłej okazji, opowiedziano dziś Europie i całemu światu o tym, z czego jesteśmy najbardziej dumni. Przypomnieliśmy sylwetki najbardziej znanych i zasłużonych Polaków, takich jak Wisława Szymborska, Fryderyk Chopin czy Jan Paweł II, a także sportowców, którzy odnieśli największe sukcesy na arenie międzynarodowej: Roberta Lewandowskiego, Ireny Szewińskiej, Igi Świątek, Adama Małysza, Roberta Kubicy czy Roberta Korzeniowskiego.

Następnie murawa wypełniła się wszystkimi narodowościami, jakie biorą udział w tegorocznych rozgrywkach – podczas tradycyjnego przemarszu sportowców, w strojach z emblematami ich krajów.  Pochód Ukraińców odbywał się przy doniosłym aplauzie ponad 20 tysięcy zgromadzonych na stadionie kibiców, a w tle rozbrzmiewała „Pieśń Pokoju”. Utwór wykonał wybitny polski śpiewak operowy Andrzej Lampert przy akompaniamencie Orkiestry Narodowej Filharmonii Lwowskiej. Pokojowy przekaz był obecny podczas całej ceremonii – sportowy duch unosił się ponad wszelkimi podziałami, jednocząc wszystkich i szerząc najważniejsze wartości olimpijskie: jedności, pokoju i równości.

W finałowej odsłonie widowiska na scenie pojawili się zaszczytni goście, bez których organizacja największej multidyscyplinarnej imprezy w Europie nie byłaby możliwa: Prezydent RP Andrzej Duda, Wicepremier Jacek Sasin, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, Spyros Capralos. W swoich przemowach zgodnie podkreślili, jak ważna podczas tegorocznych Igrzysk jest pokojowa rywalizacja ponad wszelkimi podziałami.

Momentem kulminacyjnym imprezy było uroczyste odpalenie znicza Igrzysk – to właśnie ten element wydarzenia symbolizuje oficjalne rozpoczęcie wielkiego święta sportu. Znicz wnieśli na scenę: Zygmunt Smalcerz, Marian Woronin, Dawid Tomala, Rober Korzeniowski i Maja Włoszczowska, a widowiskowego odpalenia od Ognia Pokoju, który swoją podróż do Krakowa rozpoczął w kwietniu w Rzymie, dokonali: Anita Włodarczyk, Janusz Pyciak Peciak and Marcin Oleksy.

Tym samym rozpoczęła się największa impreza sportowa w historii Polski – 12 dni niezapomnianych emocji. Ponad 7000 sportowców weźmie udział w 29 konkurencjach sportowych, w 13 miastach południowej Polski. Oczy kibiców z całego świata będą skierowane na sportowe areny Krakowa i Małopolski.

Źródło: https://www.european-games.org/pl