Znamy polskich kandydatów do Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego

Adrian Chimiak z Polskiego Radia Opole, Przemysław Pruchniewicz z portalu onet.pl oraz Arkadiusz Wierzuk i Witold Jabłonowski z TVN 24 są polskimi kandydatami do czwartej edycji Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego.

Nominacje przyznało jury w składzie: dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego Janusz Adamowski, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Jerzy Domański, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Bolesław Karcz, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska, redaktor naczelny miesięcznika Press Andrzej Skworz.


Za najlepszy reportaż telewizyjny jury uznało “Mury w głowach” Arkadiusza Wierzuka i Witolda Jabłonowskiego z TVN24, poruszający problem integracji społeczności romskiej na Słowacji. Członkowie jury podkreślili wagę przedstawianego problemu i docenili znakomitą pracę operatora, wskazując że przedstawiany przez niego obraz niejednokrotnie był bardziej wymowny niż słowa.


W kategorii programów radiowych jury nominowało reportaż “Albania Europy” Adriana Chimiaka z Polskiego Radia Opole. Zdaniem jurorów autor reportażu przedstawił ważny i aktualny problem barier między społecznościami albańskich imigrantów i bogatych społeczeństw Europy Zachodniej. Materiał w niezwykle poruszający sposób opowiada tragiczny los ludzi usiłujących dotrzeć do Włoch przez Cieśninę Otranto. Członkowie jury podkreślili, że historia ma szczególną wymowę w obliczu dzisiejszego kryzysu związanego z napływem imigrantów z Afryki Północnej.


W kategorii publikacji internetowych nominację zdobył Przemysław Pruchniewicz za artykuł “Kraina przywiezionych skarbów”, opublikowany na portalu onet.pl. Nominacja została przyznana za interesujący z lokalnego i regionalnego punktu widzenia temat publikacji oraz sprawny warsztat dziennikarski autora. Do Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce wpłynęło 19 zgłoszeń.


Prace nominowane w każdym z krajów członkowskich UE zostaną teraz poddane ocenie obradującego w Brukseli jury, w skład którego wejdzie trzech europosłów i sześciu dziennikarzy.


W całej Unii Europejskiej do konkursu zgłoszono w tym roku 355 prac. Laureatów – po jednym w każdej z kategorii – poznamy w październiku. Zwycięzca każdej kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 euro.


Polscy dziennikarze zostali dwukrotnie uhonorowani Nagrodą Dziennikarską PE. W zeszłym roku zdobył ja w kategorii prasowej dziennikarz Gazety Wyborczej Witold Szabłowski, za reportaż “Dziś przypłyną tu dwa trupy”, który w poruszający sposób opowiada o problemie nielegalnej imigracji do Unii Europejskiej. Dwa lata temu, laureatem w katergorii radiowej został Zbigniew Plesner z Radia Szczecin, autor reportażu o likwidacji Stoczni Szczecińskiej.


Szczegółowe informacje o Nagrodzie i zeszłorocznych laureatach – wraz z odnośnikami do ich prac – można znaleźć na stronie internetowej Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego.